1.

Plot the corresponding SHM of particle. Indicate the intial (t=0) position of the particle, the radius of the circle and angular speed of the rotating particle. Consider sense of rotation to be anticlockwise and x in cm and tis in s. (b) x=cos((pi)/(6)-t)

Answer»

Solution :`X=COS ((pi)/(6)-t)=1.cos [-(t-(pi)/(6))]=1.cos(t-(pi)/(6)).`
`or x = cos (1.t-(pi)/(6))=cos(t+(11pi)/(6)).`
Comparing this with `x=A cos (omegat+PHI)` we get,
`A=1cm, OMEGA="1 rad s"^(1), phi=-(pi)/(6)" rad"{:("2pi-(pi)/(6)),((=11pi)/(6)):}`


Discussion

No Comment Found