1.

Plot the corresponding SHM of particle. Indicate the intial (t=0) position of the particle, the radius of the circle and angular speed of the rotating particle. Consider sense of rotation to be anticlockwise and x in cm and tis in s. (c ) x=3sin(2pit+(pi)/(4))

Answer»

Solution :`x=3sin(2pit+(pi)/(4))`
`"i.e."x=3cos {((3PI)/(2)+(2pit+(pi)/(4)))}`
`x=3cos(2pit+(7pi)/(4)).`
Hence `A=3cm, OMEGA =2pi" rad s"^(-1),PHI=(7pi)/(4)" rad"`


Discussion

No Comment Found