1.

Potential energy curve `U` of a particle as function of the position of a particle is shown. The particle has total mechanical energy `E` of `3.0` joules. Then select correct alternative. A. It can never be present at `x=0m`B. It can never be present at `x=5m`C. At `x=2` its kinetic energy is `0J`D. At `x=1` its kinetic energy `3J`

Answer» Correct Answer - A
Kinetic energy is `(+ve)` and total ME is `3` joule.
So, PE cannot be `6j`


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions