Saved Bookmarks
| 1. |
Question to please answer |
|
Answer» Answer: Given, Amount of water = 200 mL Percolation TIME = 40min RATE of percolation = Amount of water in mL / Percolation time in min =200 / 40 =5 mL/min. Hence, the rate of percolation of water through the given soil SAMPLE is 5 mL/min. Explanation: |
|