Saved Bookmarks
| 1. |
Running at 3/4 of its usual speed, a train is 10 min late. Find its usual time to cover the journey.1. 10 min2. 20 min3. 30 min4. 40 min |
|
Answer» Correct Answer - Option 3 : 30 min GIVEN: Ratio of speed = 4 ∶ 3 and time difference = 10 min CONCEPT USED: The ratio of speed is inverse of the Ratio of Time when the distance is constant CALCULATION: The ratio of Initial speed to Final speed = 4 ∶ 3 ⇒ the Ratio of Initial Time to Final Time = 3 ∶ 4 ⇒ The difference in time = 1 ⇒ 1 = 10 ⇒ Actual time taken = 3 × 10 ⇒ 30 min ∴ The usual time taken to cover the journey is 30 min |
|