1.

Shloka and Aakash runs on a 600 m long circular track at a speed of 18 m/s and 22 m/s respectively. They start at same time but run in opposite direction. Find the number of times, they would have met when Aakash covers 9 km.1. 322. 333. 274. 28

Answer» Correct Answer - Option 3 : 27

Let d be the distance(m) traveled by Aakash to meet Shloka once.

According to the question, (600 – d)/18 = d/22

⇒ d = 22 × 600/40 = 330 m

So, the number of times both would have met = 9000/330 = 27.27 = 27 times 



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions