1.

SSC Test Questions A train 270 m long is moving at a speed of 24kmph. It will cross a man coming form the Opposite direction at a speed of 3kmph, in ?

Answer»

f TRAIN = 24 km/hspeed of man = 3 km/hrelative SPEED = 24+3 = 27 km/hdistance = 270 m = 0.27kmtime  = d/s = 0.27/27 = 0.01h = 60*0.01 minute = 0.6 minute = 36 SECOND



Discussion

No Comment Found