1.

SSC Test Questions With a speed of 60kmph a train crosses a pole in 30 seconds. The length of the train is ?

Answer» F TRAIN = 60X5/18=20m/s velocity=distance/time distance=velocityXtime = 20X30 =600 METER IE. 0.6km


Discussion

No Comment Found