1.

Steam at 100^(@)C is passed into 20 g of water at 10^(@)C, then water acquires a temperating of 80^(@)C, the man of water present will be [Take specific heat of water = 1 cal g^(–1) ""^(@)C^(–1) and Latent heat of steam = 540 cal g^(–1)]

Answer»

24 g
31.5 g
42.5 g
22.5 g

Solution :(d) Heat gain by water = heat loss by steam
`20 xx 1 xx (80 –100) = m xx 540 + m xx 1 × (100 – 80)`
1400=560 m
`m= (1400)/(560)` =2.5 g
Total MASS of water = 20 + 2.5 = 22.5 g


Discussion

No Comment Found