1.

Suppose the average mass of raindrops is 3.0 xx 10^(-5) kg and their average terminal velocity 9 ms^(-1) . Calculate the energy transferred by rain to each square metre of the surface at a place which receives 100 cm of rain in a year.

Answer»

Solution :`M = 3.0 xx10^(-5)` KG
V = 9m/s
h = 100 cm = 1m
`rho =10^(3) kg//m^(3)`
`A = 1m^(2)` ,
V = Area `XX` height
= `A xxh`
` = 1xx1= 1m^(3)`
Mass of the water due to rain ,
`M = V xxrho`
` = 1xx10^(3)`
`=10^(3)` kg
` :. ` Energy transferredto the SURFACE ,
`E = 1/2 mv^(2)`
`=1/2 xx10^(3) xx(9)^(2)`
`= 40.5 xx10^(3) J `
` = 4.05 xx10^(4)` J


Discussion

No Comment Found