1.

Suppose we go 200 km above and below the surface of the Earth, what are the g values at these two points? In which case, is the value of g small?

Answer»

Solution :`g . g (1 - d/(R_(E))) "" [ (d= 200 km = 200 xx10^(3)),(R_(E ) = 6371 xx10^(3)m)] `
` g (1 - (200 xx10^(3))/(6371 xx10^(3))) = g ( 1 - 0.0314 ) = g (0.9686 ) `
` g . = 0.96 g `
VARIATION of g. with ALTITUDE
` g . = g (1 - (2H)/(R_(E))) "" [h = 200 km = 200 xx10^(3)m ] `
` = g ( 1 - (2xx200 xx10^(3))/(6371 xx10^(3))) = g (1- 2 ( 0.03 14)) = g (0.9372 )`
` g . = 0.93 g `


Discussion

No Comment Found