1.

The adjacent graph shows the extension (DeltaI) of a wire of length 1 m suspended from the top of a roof at one end with a load W connected to the other end. If the cross-sectional area of the wire is 10^(-6) m ^(2),calculate The Young's modulus of the material of the wire is ........

Answer»

` 2 xx 10 ^(11) Nm^(-2)`
`5 xx 10 ^(6) Nm ^(-2)`
`2 xx 10 ^(6) Nm ^(-2)`
`5 xx 10 ^(11) Nm ^(-2)`

Solution :From the graph it can be observed that LOAD of 100 N SUSPENDED at the end of wire and length increased by `5 xx 10 ^(-4) m. A = 10 ^(-6) m ^(2)` is given. Length of wire =1 m
`therefore` Young modulus
`Y= (FL)/(A Delta L)`
`= (100 xx 1 )/(10 ^(-6) xx 5 xx 10 ^(-4)) =2 xx 10 ^(11) Nm ^(-2)`


Discussion

No Comment Found