1.

The angular displacement of a body is given by theta = 2t^(2) + 5t -3.Find the value of the angular velocity and angular acceleration when t = 2s.

Answer»


SOLUTION :`OMEGA = dtheta//dt = 4T +5 = 13 "rad/s", alpha = domega//dt = 4 "rad/s"^(2)`


Discussion

No Comment Found