1.

The aqueous solution of glucose is 10% w/w of solution, the percentage of w/w of solvent is

Answer»

18 litres
9 litres
0.9 litres
1.8 litres

Solution :`(w)/(v)xx100=10,1" mole"=180GM`
`impliesV=(180xx100)/(10)mL=1.8L`


Discussion

No Comment Found