1.

The average work done by a human heart while it beats once is 0.5 J. Calcute the power used by heart if it beats 72 times in a minute.

Answer»

Solution :The WORK done PER beat = 0.5 J
Total work done,
` W = 72xx0.5 J = 36 `(for 72 BEATS)
POWER = `("Work done")/("TIME") = 36/60 = 0.6 W `


Discussion

No Comment Found