1.

The binding energy of particle (mass = 50 kg) and earth system is [G = 6.6 xx 10^(-11) N-m^(2)//kg^(2),M_(E ) = 6 xx 10^(24)kg, R_(E ) = 6400 km]

Answer»

`3.86 XX 10^(12)` J
`4 xx 10^(6)` J
`3.13 xx 10^(9)` J
`1.56 xx 10^(9)` J

Answer :D


Discussion

No Comment Found