1.

The blades of an aeroplane propeller are 2 m long and rotate at 300 rpm. Calculate (i) the frequency, (ii) period of rotation, (iii) the angular velocity, (iv) linear velocity of point 0.5 m from the top of the blades.

Answer»

SOLUTION :Length of the blade = r = 2M
Frequency = `n = 300 RPM = 300/60 = 5 rps`
Distance of the point = s=2-0.5 = 1.5 m
Period `T=1/n = 1/5 = 0.2 s`
ANGULAR velocity `=omega = 2pin = 2 xx 3.14 xx 5 = 31.4` rad/s
Linear velocity = `v = somega = 1.5 xx 31.4 = 47.1` m/s


Discussion

No Comment Found