1.

The cost of electricity required to deposit `1g Mg` is Rs. 5.00. the cost of `30g` of `Al` to be deposited is Rs. `X`. Find the value of `x/40`?

Answer» Correct Answer - 5
`[5]`
`Mg^(2+)+2e^(-)toMg(E_(Mg)=24/2=12g)`
Charge required for the deposition of `12g Mg=1F`
Charge required for the deposition of `1g Mg=1/12F`
`:.` cost of `F/12` charge `= Rs. 5`
`Al^(3+)+3e^(-)toAl(E_("Al")=27/3=9g)`
Charge required for `9g=1F`
Charge required for `30g=30/9F=(10F)/3`
Cost for `(10F)/3` charge `=5xx12xx(10F)/3`
`=Rs. 200`


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions