Saved Bookmarks
| 1. |
The diameter of a sphere is 4.24 m . Calculate its surface area with due regard to significant figures. |
|
Answer» Solution :Diameter `d=4.24` m Radius `r= (d)/(2) = (4.24)/( 2) = 2.12` surface area of sphere `= 4pir^(2)` `= 4 xx 3.1428 xx 2.12 xx 2.12` In the above MULTIPLICATION 2.12 has 3 SIGNIFICANT figures. HENCE 3.1428 is rounded off to have `3+1 = 4` significant figures. It becomes `3.143`. Surface area `= 4 xx 3.143 xx 2.12 xx 2.12 = 56.50` 56.50 this to be rounded off to have 3 significant figures. `therefore` Area is 56.5 `m^(2)`. |
|