1.

The displacement of a particle executing shm is x = 0.5 cos (314t - 0.3) m. Find (i) amplitude (i) period.

Answer»


SOLUTION :`a=0.5 m,T=2pi//omega=2pi//314=0.02` SECOND


Discussion

No Comment Found