1.

The displacement of a simple harmonic oscillator is given by y= 0.40 sin (440t +0.61). For this, what are the value of time period.

Answer»

Solution :Comparing `y= 0.40 SIN (440t + 0.61)" with " y= A sin (OMEGA t+ phi)`
Periodic time `T= (2pi)/(omega)`
`=(2xx22)/(440xx7)`
`= 0.01428 THEREFORE T apporx 0.0143s`
Periodic time `T= (1)/(f)`
`=(1)/(70) = 0.01428 therefore T APPROX 0.0143s`.


Discussion

No Comment Found