Saved Bookmarks
| 1. |
The displacement of a simple harmonic oscillator is given by y= 0.40 sin (440t +0.61). For this, what are the value of angular frequency. |
|
Answer» Solution :Comparing `y= 0.40 sin (440t + 0.61)" with " y= A sin (OMEGA t+ phi)` ANGULAR FREQUENCY `omega = 440 rad s^(-1)` Frequency `f= (omega)/(2pi)` `=(440xx7)/(2xx22)= 70 Hz`. |
|