Saved Bookmarks
| 1. |
The displacement of a simple harmonic oscillator is given by y= 0.40 sin (440t +0.61). For this, what are the value of amplitude. |
|
Answer» Solution :COMPARING `y= 0.40 sin (440T + 0.61)" with " y= A sin (omega t+ PHI)` AMPLITUDE `A= 0.40 m` |
|