Saved Bookmarks
| 1. |
The displacement of two identical particles executing SHM are represented by equations x_(1)=4sin(10t+(pi)/6) and x_(2)=5cos omega t For what value of omega energy of both the particles is same. |
|
Answer» SOLUTION :`E=1/2mA^(2)omega^(2)""`i.e. `Eprop(AOMEGA)^(2)` `(A_(1)omega_(1))^(2)=(A_(2)omega_(2))^(2)""A_(1)omega_(1)=A_(2)omega_(2)` `4xx10=5xxomega""omega=8` UNIT |
|