Saved Bookmarks
| 1. |
The distance between Ahmedabad and Vadodara is 100 km. Two trains set-off simultaneously from Ahmedabad and Vadodara towards each other. The speed of these trains are 45 kmh^(-1) and 30 kmh^(-1) respectively. When will they cross each other ? |
|
Answer» Solution :Speed of train set off from Ahemdabad, `v_(A) = 45 KM H ^(-1)` Speed of train set off from Vadodara, `v _(B)( = - 30 km h ^(-1)` (this train is moving in opposite direction) `x_(BO) - x_(AO) = 100 km` When both trins meet, the relative displacement will be zero. i.e., `x _(B) - x_(A) = 0` `therefore x_(B) - x_(A) = (x _(BO) - x _(AO)) + (v _(B) - v_(A)) t ` `therefore 0=100 + (-30 -45) t` `therefore 75 t = 100` `therefore t = (100)/(75) = 4/3` hours. |
|