1.

The earth (mass = 6 xx 10^(24)kg) revolves around the sun with an angular velocity of 2 xx 10^(-7)rad/s in a circular orbit of radius 1.5 xx 10^8km. The force exerted by the sun on the earth, in newton, is .........

Answer»

`18 xx 10^(25)`
zero
`27 xx10^(39)`
`36 xx10^(21)`

Solution :`implies m = 6 xx 10^(24) kg ,omega = 2XX 10^(-7) ` rad/s
`R = 1.5 xx 10^(11) m`
Foce EXERTED by Sun on the EARTH `=F= momega^(2) R`
`:. F = 6 xx 10^(24) xx (2 xx 10^(-7))^2 xx 1.5 xx 10^(11)`
`= 36 xx 10^(21) N`


Discussion

No Comment Found