1.

The earth rotates 360° about its axis in about 24 hours. By how much degree will it rotate in 2 hours?

Answer»

Rotation of earth in 24 hours = 360°

∴ Rotation of earth in 1 hour = 360°/24 = 15°

∴ Rotation of earth in 2 hours = 2 × 15° = 30°



Discussion

No Comment Found