Saved Bookmarks
| 1. |
The elastic collision between two bodies, A and B, can be cosidered using the following model. A and B are free to move along a common line without friction. When their distance is greater than d = 1 m, the interacting force is zero , when their distance is less d, a constant repulsive force F = 6 N is present. The mass of body A is m_(A) = 1 kg and it is initially at rest, the mass of body B is m_(B) = 3 kg and it is approaching body A head-on with a speed v_(0) = 2 m//s. Find th eminimum distance between A and B :- |
|
Answer» <P>`0.25 m` `vec(P)` is conserved At minimum seperation both will MOVE with same velocity `P_(1) = P_(f)` `2 XX 3 = 3 xx v` `v = (3)/(2)` `W_(all) = DeltaKE` `W_(F) = DeltaKE` `-6x = (1)/(2) xx 3 xx 2^(2) - (1)/(2) xx 4 xx ((3)/(2))^(2)` `x = 0.25` Minimum separation `= d - x = 1 - 0.25 = 0.75` |
|