Saved Bookmarks
| 1. |
The electric current in a discharging R-C circuit is given by `i=i_0e^(-t/RC) where i_0` R and C are constant parameters and t is time. Let `i_0=2.00A, R=6.00xx10^5 ohm and C=0.500 muF`. a. Find the current at t=0.3 s. b. Find the rate of change of current at t=0.3 s. Find approximately the current at t=0.31 s. |
|
Answer» Correct Answer - (a)2/e (b)-20/3e (c)5.8/3e Equation `i =i_0.e^(-t/RC), where i_0=2A, R=6x10^5 ohm C=0.0500xx10^(-6)F =5x10^(-7)F =5xx10^(-7)F i=2.0 e^)-t/0.3) a. i=2xxe^(-1)= 2/e amp. b.di/dt=(-i_0)/RC.e^(-t/RC) when t=0.3 sec, then di/dt=2/(0.3) e^)(-0.3)/(0.3))(-20)/(3e) amp/sec c. At t= 0.31 st i= 2e((-0.3)/0.3), 5.8/(3e) amp (approx.) |
|