1.

the electric field near the earth's surface is 300V/meter directed downwards. what is the surface density of charge on earth's surface

Answer»

eo = 8.85 * 10 -12  

E = 300 V/m 

 ψ = E * Area = q / eo   

σ = E*eo = q/Area  

= E * eo  

= 2.655*10-9 C/m2



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions