1.

The equation of a plane progressive wave is y=10sin2pi(t-0.05x). Where y and x are in an and t in seconds. Calculate the amplitude, frequency, wavelength and velocity of the wave.

Answer»

Solution :GIVEN: `y=10sin2pi(t-0.005x)""....(1)`
The standard eqauation for a harmonic wave is
`y=Asin2pi((t)/(T)-(x)/(lamda))""......(2)`
Comparing equations (1) & (2), we get,
`A=10,(1)/(T)=1,(1)/(lamda)=0.005`
(i) Amplitude, A=10 CM [y and A have same UNITS]
Frequency, `gamma=(1)/(T)=1Hz`
(iii) Wavelength, `gamma=(1)/(0.005)=200cm` [x and `gamma` have same units]
(IV) Velocity, `v=gammalamda=1xx200=200cms^(-1)`


Discussion

No Comment Found