Saved Bookmarks
| 1. |
The equation of the progressive wave is `y = 3 sin[pi(t/3-x/5)+pi/4]` , where x and y are in metre and time in second. Which of the following is correct.A. velocity V=1.5m/s,B. amplitude A=3cmC. frequency F=0.2HzD. wavelength `lambda=10m` |
|
Answer» Correct Answer - D `y=3 sin [2pi ((t)/(6)-(x)/(10))+pi/4]` Compare, `y=A sin [2pi ((t)/(T)-(x)/(lamda))+pi/4]` x and y are metre `therefore lambda=10m` |
|