1.

The glass windows of a room have a total area of 5m^(2) and glass thickness is 3mm. Calculate the rate at which heat escapes from the room per minute by conduction when the inside of the windows is at a temperature 15^(@) C and the outside temperature is -10^(@)C. Thermal conductivity =0.84 "Wm"^(-1) "K"^(-1).

Answer»


SOLUTION :`Q= KA ( theta_1 = theta_2) t//x =0.84 xx 5 xx (25) xx 60//3 xx 10^(-3) = 2.10 xx 10^(6) "J"`


Discussion

No Comment Found