1.

The gravitational field in a regioin is given by vecE=(5hati+12hatj)N//kg , The change in gravitational potential energy if a particle of mass 1 Kg is taken from the origin to the point (12m, 5m) .

Answer»

SOLUTION :`DeltavecU="m"int_("(0,0)")^("(12,5)")vecE.vec(dr)=int_("(0,0)")^("(12,5)")(E_(x)hati+E_(y)hatj).(dxhati+dyhatj)`
`=int_(0)^(12)E_(x)dx+int_(0)^(5)E_(y)dy=int_(0)^(12)5dx+int_0^512dy`
`=5x]_(0)^(12)+12y]_0^5=60+60=120J`


Discussion

No Comment Found