1.

The gravitational force between two identical objects at a separation of 1m is 0.0667 mg-wt. Find the mass of each object (G = 6.67 xx 10^(-11) Nm^(2)//kg^(2) and g = 10m//s^(2))

Answer»

Solution :GIVE that r = 1 m , F `= 0.0667 xx10^(-6)xx10N and `
Let `m_1 = m_2 =m `
The gravitational FORCE `F = (Gm_1m_2)/r^2`
`0.0667xx10^(-6) xx10=6.67 xx10^(-11) xxm^2/1^2 IMPLIES m = 100kg `


Discussion

No Comment Found