Saved Bookmarks
| 1. |
The heart of a man pumps 5 liters of blood through the arteries per minutes at a pressure of 150 mm of mercury. If the density of mercury by 13.6 xx 10^(3) kg//m^3 and g = 10 m//s^2 then the power of heart in watt is |
|
Answer» `3.0` V = 5 litres = `5 xx 10^(-3) m^(3) ( :. "1 litre " = 10^(-3) m^(3))` Time in which this volume of blood PUMPS, `t = 1 "MIN" = 60 s` PRESSURE at which the blood pumps `P = 150 mm " of Hg" = 0.15 m of Hg` `= (0.15 m) (13.6 xx 10^(3) kg//m^3) (10 m//s^2) "" ( :. P = H RHO g)` `:.` Power of the heart = `(PV)/t` `= ((20.4 xx 10^3 N//m^2)(5 xx 10^(-3) m^3))/(60s) = 1.70 W`. |
|