1.

the hospital records show that ,of the patient suffering from certain disease , 60% die from it . what is the probability that , of 6 randomly selected patients , 4 will recover ?

Answer» LET THE EVENT OF RECOVERING BE SUCCESS AND DEATH BE FAILURE.

P(SUCCESS)=40/100=2/5

P(FAILURE)=60/100=3/5

ACCORDING TO BERNOULLI'S TRIALS

P(4 SUCCESSES OUT OF 6)=C(6,4)q^(6-4)p^4

                                               =432/3125


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions