1.

The lower end of a capallary tube of diameter 2.50 mm is dipped 8.00 cm below the surface of water in a beaker .What is the pressure required in the tube in order to blow a hemispherical bubble at the end in water ? The surface tension of water at temperature of the experiments is 7.30xx10^(-2)Nm^(-1). 1 atmospheric pressure 1.01xx10^(5)Pa. Density of water =1000kg//m^(3),g=9.80ms^(-2).Also calculate the excess pressure .

Answer»

<P>

SOLUTION :`P_(i)-P_(o)=116.8Pa`


Discussion

No Comment Found