1.

The mass of a car is 1500 kg. How much work is required to be done on itto make with a speed of 72 km/h ?

Answer»

`30xx10^(5)J `
`3xx10^(5) J `
`1.6 xx10^(6) J `
`3xx10^(4)J`

Solution :`v = (72xx1000)/(3600) = 20 `m/s
` :. DELTAK = W = 1/2 mv^(2) = 1/2 xx1500 (20^(2)`
` :. W = 1500 xx(400)/2 = 1500 xx200 = 3xx10^(5) J `


Discussion

No Comment Found