1.

The mass of a disc is 700 gm and its radius of gyration is 20 cm. What is its moment of inertia if it rotates about an axis passing through its centre and perpendicular to the face of the disc?

Answer»

Solution :Mass = m = 700 gm = 0.7 KG
Radius of GYRATION = K = 20 CM = 0.2 m
Moment of inertia = `I= MK^(2) = 0.7 xx 0.2 = 0.028 kg m^(2)`


Discussion

No Comment Found