1.

The mass of a non-volatile solute (molar mass 80 g mol^(-1) ) which should be dissolved in 92g of toluene to reduce its vapour pressure to 90%

Answer»

Solution :`(Delta P)/(P^(@))=X_(2)`
`(100-90)/(100)=(n_(2))/(n_(1)+n_(2))`
`(1)/(10)=(n_(2))/(n_(1)+n_(2))`
`(n_(2))/(n_(1)+n_(2))=10`
`(n_(1))/(n_(2))+1 =10 "" [n_(1)=(92)/(92)=1]`
`(1)/(n_(2))=9`
`n_(2)=(1)/(9)`
`(W_(2))/(M_(2))=(1)/(9)`
`W_(2)=(M_(2))/(9)=(80)/(9)=8.89 g`


Discussion

No Comment Found