1.

The moles of `CO_(2)` produced an electrolysing `1` litre solution of `32.8g` solution acetate in `100 mL` solution

Answer» `2CH_(3)cOO^(-)overset("Electrolysis")toC_(2)H_(4)+2CO_(2)`
`2 mol e CH_(2)COONa=2 mol e CO_(2)`
`M_(CH_(3)COONa)=32.8/82xx1000/100=4`


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions