Saved Bookmarks
| 1. |
The momentum of a body is increased by 25%. The kinetic energy is increased by about |
|
Answer» SOLUTION :Kinetic energy of a BODY is , `K = (p^2)/(2m)` where p is the momentum and m is the mass of the body. `:. K prop p^2` when the momentum of a body is INCREASED by 25% , its mometum will become `p. = p + 25/100 p = 125/100 p = 5/4 p` `:. (K.)/(K) = (p.^2)/(p^2) = (5/4)^2 = 25/16 or K. = 25/16 K` Percentage increase in the kinetic energy of the body `= (K. - K)/(K) xx 100 % = ((25//16) K-K)/(K) xx 100%` `= 9/16 xx 100% = 56%`. |
|