1.

The no.of H_(3),O^(+) ions present in 10 ml of water at 25^(@)C is

Answer»

SOLUTION : For pure WATER at `25^@ C, [H^(+)] = [H_(3) O^(+)]= 1 xx 10^(-7) mol L^(-1)`
1000 ml of water has `10^(-7)` MOLE of `H_(3) O^(+)`
`[H_3 O^(+) ]` in 10 ml of water `= (10^(-7) xx 10)/(1000 )= 10^(-9) ` mole
But one mole of `H_3 O^(+)= 6 xx 10^(23)H^(+)` ions
Numbers of `H_3 O^(+)` ions present in ten ml water `= 10 xx 6 xx 10^(23)= 6 xx 10^(14)`ions


Discussion

No Comment Found