1.

The number of moles of ethane in 60 g is

Answer»

Solution :NO. of moles = `("MASS of the substance")/("MOLAR mass of the substance") = W/M`
Molar mass of ethane `(C_(2)H_(6))` = 24 + 6 = 30
`:.`Number of moles in 60 g of ethane =`60/30` = 2 moles


Discussion

No Comment Found