1.

The position of an object moving along x-axis is given by x=a+bt^(2) where a = 8.5 m, b = 2.5 m s^(-2) and t is measured in seconds. What is its velocity at t = 0 s and t = 2.0 s. What is the average velocity between t = 2.0 s and t = 4.0 s ?

Answer»

Velocity at t=2 SEE is zero
average velocity between t=2, t=4 sec is 15 m/s.
velocity at t =4 sec is 10 m/s
all the above are true

Answer :B


Discussion

No Comment Found