1.

The potential energy of a harmonic oscillator of mass 2 kg in its mean position is 5J. If its total energy is 9J and its amplitude is 0.01m, find its time period

Answer»

Solution :`(1)/(2)kA^(2)= (9-5)= 4J`
`:. K= (8)/(A^(2))= (8)/(0.01)^(2)= 8 xx 10^(4)N//m`
`T= 2pisqrt((m)/(k))= 2pisqrt((2)/(8 xx 10^(4)))= (PI)/(100) s`


Discussion

No Comment Found