Saved Bookmarks
| 1. |
The potential energy of a long spring when stretched by 2cm is U. If the spring is stretched by 8 cm the potential energy stored in it is………. |
|
Answer» `8U` For `x=2, U= (1)/(2)k(2)^(2)= 4xx (k)/(2)= 2K"""……"(1)` For `x=8 cm," NEW "U= U.= (1)/(2) k(8)^(2)= (1)/(2)k(64)` `= 32k= 16(2k)` `THEREFORE U.= 16U""therefore " from equation (1) ")` |
|