1.

The potential energy of a simple harmonic oscillator of mass 2 kg in its mean position is 5 J. If its total energy is 9 J and its amplitude is 0.01m, its time period would be

Answer»

Here, ½ kA2 = (9 – 5) J = 4 J

So, k = 8/A2 = 8/(0.01)2 = 8 x104 N/m

T = 2π√m/k = 2π√[2/(8 x 104)] = (π/100) s



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions