1.

The potential energy of the moving particle along x-axis is given by U=20+5sin (4pix)where U is in joule and x is in metre under the action of conservative force.

Answer»

If mechanical ENERGY is 20 J, then at x=7/8m, particle is at equilibrum
If mechanical energy is 20 J, then at x=7/8m, particle is not at equilibrium.
If mechanical energy is 20 J, then at x=3/8m, particle is at equilibrium.
If mechanical energy is 20J, then at x=3/8m, particle is not at equilibrium.

Answer :A::C


Discussion

No Comment Found